O šachovém turnaji v Kersku

13.04.2021

Když se řekne Kersko, většině lidí se vybaví film Slavnosti sněženek, Bohumil Hrabal, postřižinské pivo, kanec se šípkovou nebo se zelím, Svatojosefský pramen nebo tenisové kurty, na kterých se hraje tenis od 50. let. Ale šachy? Proč se každoročně v Kersku hraje turnaj v rapid šachu?

Za vším stojí Luboš Šanda, amatérský šachista, kterému v Kersku nikdo neřekne jinak než "Bády". To on přišel v roce 2016 s nápadem na uspořádání turnaje v šachu (díky Bády!).

Rok 2016 a první ročník.

Prvního ročníku šachového turnaje v Kersku se zúčastnilo 9 hráčů, kdy jediným profesionálem byl Honza Holub z pražského TJ Bohemians. Hrálo se dlouhodobě po celé letní prázdniny systémem každý s každým. Hráči si domlouvali své partie po telefonu a nad šachovnicí se pak scházeli v restauraci U pramene. V té době jsme ani nevlastnili žádné šachové hodiny, takže pro partie nebyl stanoven žádný časový limit. Na pomyslných stupních vítězů stanuli Jan Holub, Luboš Šanda a David Židlický.

Druhý ročník

V roce 2017 se bohužel žádný turnaj neuskutečnil. Druhý ročník kerského turnaje v šachu se odehrál až 22. září roku 2018. Organizace se chopil David Židlický. Tentokrát se hrálo v areálu Bungalovů Kersko, ovšem stále bez znalosti švýcarského systému a bez hodin. Každý hráč odehrál s každým soupeřem dvě partie. Hrálo se o pohár, medaile a láhev dobrého pití. Turnaje se zúčastnilo 7 hráčů. Konečné pořadí: 1. Jan Holub, 2. David Židlický, 3. David Haupt.

Třetí ročník

V roce 2019, 22. června, uspořádali David Židlický a Tomáš Vilk třetí ročník šachového turnaje za účasti dvaceti hráčů. Úroveň do turnaje vnesl jako hrající rozhodčí Milan Petras (díky Milane!) a Tomáš Vilk díky cenám, které připravil a nápadům k nezaplacení, které má dodnes (díky Tomáši!). Tentokrát se již hrálo švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x25 minut. Stupně vítězů: Petr Zima (DDM Sokol Nymburk), Jan Holub (TJ Bohemians Praha) a Karel Hořínek (ŠK Bohnice Praha).

Stručně připomeneme ještě čtvrtý ročník. Opět červnová sobota, 20. 6. 2020. Tempo 2x15 minut. 39 hráčů, 133 partií. Vítěz FM Pavel Jirásek (ŠK Lípa Všestary), 2. místo FM Zdeněk Hába (ŠS Kostelec nad Černými Lesy), 3. místo Pavel Němeček (ŠK Joly Lysá nad Labem).

Věříme, že úroveň našeho turnaje posuneme letošním pátým ročníkem zase o krůček dál a že se vám bude líbit. Od letošního ročníku budeme hrát už jen tempem 2x15 minut + 3s a se zápočtem na Elo ČR. Pokud to jen trochu půjde, pokusíme se turnaj udržet bez startovného. Děkujeme za vaší přízeň a těšíme se na setkání s vámi.

Na závěr bychom touto cestou rádi poděkovali našim partnerům, bez kterých by turnaj nebyl takový, jaký je:

Jan Benák z Pivovaru Nymburk
Tomáš Vilk za Reklamní agenturu VILK Media
Jiří Židlický za Galerie Marold a EinsZwei
Robert Cvek a Petr Koutný za Robert a Petr Šachy, Royal Chess a Nový šachový server
Vlastimil Šesták, starosta obce Hradištko - Kersko
Karel Hořínek a Milan Petras z Šachového klubu Bohnice
Michal Vrba a Michal Alexa z Šachového obchodu
Petr Korger z Bungalovů Kersko
a v neposlední řadě lidé ze Šachového svazu České republiky.

Děkujeme!