VI. ročník turnaje v rapid šachu (open-air)

13.06.2022

VI. ročník turnaje v rapid šachu Kersko 2022

Jak nám jednou řekl nejlepší český šachista David Navara: "Není důležité, kdo je nejsilnějším hráčem. Je důležité, kdo je nejsilnější v den turnaje!" Velmistrova slova se naplnila, když pátý nasazený hráč turnaje po více než pětihodinovém klání zvedl nad hlavu pohár pro vítěze a poradil si tak i s papírově silnějšími soupeři.

Mezinárodní mistr Kirill Burdalev vyhrál o půl bodu (celkových 6,5 bodu ze 7 možných) před FM Gustavem Brejníkem (2. místo, 6b.) a velmistrem Milošem Jirovským (3. místo, 6b.).

Turnaj se konal již tradičně v areálu Bungalovů Kersko na břehu Labe. Propozice turnaje předepsaly turnaj jako sedmikolový s hracím tempem 15 minut na partii a přídavkem 3 sekundy za každý provedený tah. Turnaje se zúčastnilo 41 hráčů z ČR i ze zahraničí, kdy k šachovnicím zasedli profesionálové i amatéři ve věkovém rozmezí 11 až 86 let.

O vítězi rozhodlo až poslední, 7. kolo, ve kterém Kirill Burdalev porazil Filipa Dolenskéhi (5 b. a celkové 6. místo), mimo jiné vítěze kategorie do 15ti let, což mu stačilo, i díky nerozhodnému výsledku mezi Gustavem Brejníkem a Milošem Jirovským, na zisk zlaté medaile. Na čtvrtém místě se umístil IM Christian Troyke z Německa. Na pátém pak FM Pavel Jirásek, vítěz 4. ročníku. Loňský vítěz IM Pavel Jirovský obsadil letos 9. místo. Nejlepším hráčem nad 60 let byl oceněn František Hostička a nejlepším hráčem Kerska Jan Holub.

Ceny pro nejlepšího hráče a pohár pro vítěze předali, stejně jako každý rok, starosta obce Hradištko - Kersko Ing. Vlastimil Šesták a rozhodčí turnaje Ing. Milan Petras. Letos společně s Mgr. Lenkou Kůsovou ze Šachového svazu České republiky.

Pro letošní ročník bylo poprvé stanoveno startovné, a to ve výši 100,- Kč. Celkově jsme ze startovného vybrali 4500,- Kč, které jsme předali panu Michalu Masnému, jehož otec, skvělý člověk a kamarád, je po těžkém úrazu upoután na invalidní vozík a potřebuje nepřetržitou péči ve specializovaných zařízeních, která je velice nákladná.

Turnaj se uskutečnil za velké podpory našich partnerů: e-shopů RP Šachy a eŠachový Obchod, galerií Marold a EinsZwei, Šachového klubu Bohnice, Šachového svazu ČR, reklamní agentury Vilk Media, Obce Hradištko-Kersko, Pivovaru Nymburk a manželů Suchelových a jejich týmů z restaurace Hájenka Kersko a kerských Bungalovů.